Wpływ lokalizacji jednostki zewnętrznej na efektywność pompy ciepła

Pompy ciepła pozostają w kręgu zainteresowań osób, które szukają trwałych, ekologicznych i oszczędnych rozwiązań do ogrzewania domu. Pompy z powodzeniem wykorzystuje się do chłodzenia pomieszczeń, a także podgrzewania wody do celów użytkowych.

Co o pompach ciepła mówią ich posiadacze?

Bardzo wielu użytkowników jest zadowolonych z działania pompy ciepła i z efektów jakie przynosi. Podkreślają ciche działanie urządzenia, brak konieczności obsługi, niski koszt ogrzewania. Zdarzają się jednak opinie negatywne, mówiące np. o niskiej efektywności i wydajności.

Jak to się dzieje, że jedni efektywność zachwalają, a drudzy ganią?

Wiele zależy od instalacji urządzenia. Jeśli chodzi o pompy ciepła instalacja nie może być wykonana byle jak – lokalizacja i sposób instalacji, zwłaszcza jednostki zewnętrznej, muszą być starannie przeprowadzone, ponieważ to właśnie one na efektywność i wydajność mają ogromny wpływ.

O czym muszą pamiętać montażyści pompy?

Jednostka zewnętrzna nie może stać byle gdzie. Właścicielom domów przeważnie zależy, aby nie była ona widoczna, nie rzucała się w oczy oraz nie wpływała na estetykę posesji, co jest zrozumiałe. Jednostki nie powinno umieszczać się w pomieszczeniach lub pomiędzy ścianami – dźwięki jakie urządzenie wydaje będą się od ścian odbijać, powstanie echo, zrobi się głośno. Jeśli za ścianą jest sypialnia, można zapomnieć o komforcie podczas snu i wypoczynku. Ponieważ odległość między jednostkami – zewnętrzną i wewnętrzną musi być możliwie najmniejsza (im dłuższa trasa, tym mniejsza wydajność), nie można umieścić jej gdzieś w dalszej odległości – musi stać przy budynku, około 30 cm od ściany. Po co ta odległość? Dla swobodnego przepływu powietrza. Jednostka musi pozostać odsłonięta, w jej pobliżu nie powinny znajdować się przeszkody typu krzaki, ścianki itp., nie powinno się znajdować źródło ciepła, jednostka nie może być narażona na zanieczyszczenia. Nie bez znaczenia dla wydajności pompy ma kierunek ustawienia jednostki – jeśli w kierunku otworu wylotowego stale będzie wiał wiatr, posiadacz pompy nie wyrazi się pochlebnie o jej działaniu. I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz – rozmieszczenie kolektorów, które powinny być umieszczone albo głęboko w ziemi albo na dużej powierzchni (nie zawsze pozwalają na to warunki działki).

Montaż pompy ciepła może i skomplikowany nie jest, ale przed tą czynnością konieczne jest sprawdzenie wielu aspektów i staranne zaplanowanie rozmieszczenia elementów urządzenia. I nie może montażu wykonać byle kto – najlepiej powierzyć to zadanie autoryzowanym i certyfikowanym instalatorom.

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors