Tapety są modne, a wręcz można powiedzieć, że bardzo modne. Zachwycają swoją estetyką i sprawiają, że każde wnętrze zyskuje charakter. Jednocześnie dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Ale co zrobić, gdy tapeta zostaje zaplamiona? Czy można ją myć?
Tapety – stylowe, praktyczne, ale czy można je myć?
Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi, by poplamić tapetę. Cóż, wylany napój czy też brudne rączki z czekolady – dzieci mają różne pomysły. Oczywiście i nam dorosłym zdarzy się ubrudzić tapetę. A jak wiadomo, brudna tapeta już tak dobrze się nie prezentuje. Może wręcz zaburzać całą estetykę pomieszczenia. Czy można więc ją umyć? I tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od modelu jaki posiadacie, a dokładnie od jej jakości i materiału. Klasyczna tapeta papierowa nie jest specjalnie wytrzymała i na skutek wilgoci może się rozrywać czy też pękać, a do tego odklejać. Zatem w żadnym wypadku nie można jest namaczać. Sytuacja jest natomiast znacznie inna, gdy tapeta jest winylowa. Taka tapeta na ścianęjest zdecydowanie wytrzymalsza, bardziej funkcjonalna, a do tego najczęściej jest zmywalna.
Czy ścianę z tapetą można myć?
Skoro już wiecie, że ściany z tapetą papierową nie można myć, to skupmy się na tej winylowej. Zasadniczo jest ona zmywalna, ale jak to zwykle bywa, jest jedno „ale”. W tym przypadku tym „ale” jest zalecenie producenta. Trzeba sprawdzić czy producent zezwala na mycie ściany z taką tapetą i czy przypadkiem nie spowoduje to naruszenia materiału lub uszkodzenia jego faktury. Jeżeli producent umieszcza na etykiecie informację, że tapeta jest zmywalna, to nim przejdziecie do wymycia całej powierzchni, najlepiej wykonajcie mały test. W najmniej widocznym miejscu mały odcinek tapety należy przetrzeć wilgotną szmatką i zobaczyć czy nie dojdzie do uszkodzenia materiału. Jeżeli tak się nie stanie, to jak najbardziej można przejść już do pracy.
Jak myć ścianę z tapetą?
Tapetę winylową najczęściej można myć, ale nie można stosować do tego celu silnych środków chemicznych, w tym proszku do prania. Sposób mycia jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju plamy. Jeżeli jest ona niewielka, to wystarczy tylko ściereczka z bawełny, którą należy delikatnie zmoczyć, następne przemyć dany odcinek, a na koniec jeszcze suchą szmatką przetrzeć powierzchnię. Gdy plamy są zdecydowanie bardziej widoczne, do mycia przyda się woda z dodatkiem płynu do naczyń. Na litr wody należy użyć dwie łyżki płynu do naczyń. Ważne jest to, by woda była ciepła, ale nie bardzo ciepła. Potrzebujemy oczywiście delikatnej ściereczki z bawełny bądź ewentualnie gąbki, ale nie można użyć chropowatej strony. Moczymy ją w wodzie z płynem, a następnie delikatnie pocieramy o tapetę. Przecieramy na sucho i ponownie powtarzamy czynność. Jeżeli czeka Was umycie większej powierzchni, to starajcie się wykonać pracę za jednym podejściem. Trzeba jeszcze poczekać aż tapeta wyschnie naturalnie. Można ewentualnie otworzyć okna, ale nie należy w żadnym wypadku suszyć ściany suszarką do włosów. A co zrobić, gdy plamy są większe? W takim przypadku najlepiej użyć wody z octem. Na litr wody dodajemy 100 ml octu. Moczymy szmatkę czy gąbeczkę i pocieramy ścianę, ale robimy to bardzo delikatnie tak, by nie doszło do uszkodzenia tapety. W razie konieczności czynność można powtórzyć.

Ada Lenart jest doświadczonym projektantem wnętrz, który specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych aranżacji mieszkań i domów. Jej prace cechują się elegancją, funkcjonalnością oraz dbałością o szczegóły, co sprawia, że jej projekty są inspiracją dla wielu osób poszukujących harmonijnego i estetycznego wnętrza.
Dodaj komentarz