Okna dachowe można zamontować zarówno w nowopowstałym, jak i istniejącym już dachu przy okazji jego remontu czy przebudowy. Nowe okno dachowe może wówczas zastąpić stare okno lub pojawić się na poddaszu, na którym wcześniej okien połaciowych nie było. Podpowiadamy, jak przygotować się do montażu okna dachowego w istniejącym dachu i co warto wiedzieć przed realizacją takiego projektu.
Jakich formalności musisz dopilnować, montując okna dachowe?
Kiedy okna dachowe mają pojawić się w istniejącym już dachu, upewnij się, czy na ich instalację nie potrzebujesz pozwolenia. O szczegółach tej procedury informują eksperci marki RoofLITE+, wyjaśniając, iż w większości wypadków, o ile nie ingerujemy w kształt ani wielkość istniejących otworów, w których osadzone były stare okna dachowe, żadne pozwolenie na budowę czy zgoda władz przy montażu okien nie będą konieczne. Istnieją jednak ważne wyjątki od tej zasady. Marka RoofLITE+ produkuje nowoczesne okna dachowe do wszystkich typów wnętrz, które od ponad dwóch dekad doświetlają poddasza w całej Europie. Jak podpowiadają eksperci RoofLITE+, pamiętaj, że jeśli okna dachowe mają pojawić się w miejscu, w którym okien dotąd nie było lub ingerujesz w konstrukcję dachu (np. zwiększasz wielkość otworu pod okno dachowe), czeka Cię zgłoszenie budowy i wykonanie projektu budowlanego. Ponadto, jeśli budynek, w którym planujesz instalację okien dachowych, jest pod nadzorem konserwatora zabytków, niezbędne będzie pozyskanie jego zgody na przeprowadzenie takiego montażu.
Jak zamontować okna dachowe w istniejącym dachu?
Okna dachowe można zwykle bez problemu zainstalować w istniejącym dachu. Warto jednak pamiętać, że jest to zadanie, które powinno być realizowane przez osoby uprawnione do wykonywania prac budowlanych, najlepiej profesjonalną ekipę dekarską. Przed montażem okien dachowych w istniejącym zadaszeniu należy przeanalizować jego kondycję i detale konstrukcji istniejącego poszycia ze szczególnym uwzględnieniem planu więźby dachowej. Następnie dopasować rozmiary okien oraz ich usytuowanie do metrażu pomieszczenia, planu jego zagospodarowania i preferencji użytkowników wnętrza. Montaż wybranych okien dachowych nie może jednak zagrozić stabilności i szczelności dachu, dlatego powinieneś zlecić prace planistyczne, a potem montażowe fachowcom, szczególnie gdy nie masz doświadczenia w pracach budowlanych, nie dysponujesz właściwymi planami lub budynek jest leciwy. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zamontować okna dachowe, pamiętaj o tym, by otwór pod okno dachowe był nieco większy niż wymiary ramy okiennej. Prace montażowe przebiegną ponadto szybciej, a połączenie okna dachowego z dachem zyska niezbędny poziom szczelności, gdy wykorzystasz przy instalacji kołnierze montażowe. Dobiera się je do rodzaju poszycia dachowego oraz rozmiaru okna.
Dlaczego warto wymienić stare okna na nowe okna dachowe?
Okna dachowe nowej generacji, jak np. wspomniane okna marki RoofLITE+ mają zdecydowanie lepsze parametry techniczne i funkcjonalne niż okna starszego typu. Szczególnie duże różnice dotyczą wydajności energetycznej nowszych okien oraz ich szczelności – okna dachowe nowego typu zwiększają komfort termiczny na poddaszu i pozwalają oszczędzać energię konieczną do ogrzania domu, a więc pozytywnie wpływają również na poziom rachunków w domowym budżecie. Dobrej klasy okna dachowe zapewniają zresztą nie tylko wyższą izolacyjność termiczną i akustyczną, ale są bardziej wytrzymałe, odporniejsze na różne czynniki pogodowe, a także wyjątkowo proste w montażu. Wiele programów rządowych i bankowych pozwala też aktualnie dofinansować montaż okien na poddaszu, na czym możesz również i Ty skorzystać.

Ada Lenart jest doświadczonym projektantem wnętrz, który specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych aranżacji mieszkań i domów. Jej prace cechują się elegancją, funkcjonalnością oraz dbałością o szczegóły, co sprawia, że jej projekty są inspiracją dla wielu osób poszukujących harmonijnego i estetycznego wnętrza.
Dodaj komentarz